Koah Balon

KOAH Hastalığı

KOAH Hastalığı

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı; yani KOAH, kronik ve tıkayıcı bir akciğer hastalığıdır. KOAH’da sigara dumanı ve diğer zararlı gazlara maruziyet sonrası, solunum yollarında mikrobik olmayan bir iltihap oluşur ve bu iltihaplanma sonucu hava yollarını tıkanması; yani daralması söz konusu olur. İhmal edilmesi veya koah tedavisinin yarıda kesilmesi durumda ileri evrelere geçebilir.

Devamını Oku

KOAH Hastalığı Nasıl Oluşur?

KOAH Hastalığı Nasıl Oluşur?

Akciğerlerimiz göğüs kafesi içinde yerleşmiştir ; sağ ve sol olmak üzere 2 adet bulunur. Komşuluğunda kalp yer almaktadır. Vücutta soluk alıp verme işi akciğerin görevidir. Akciğerler soluk alıp verme sırasında bir balon gibi genişleyip, geri dönebilen bir esnekliğe sahiptir. Nefesle alınan hava trake adı verilen ana soluk borusuydan sağ ve sol akciğerlere gidicek şekilde ikiye ayrılan bronşlardan geçerek, akciğerdeki hava keselerine ulaşır. Alveol denilen hava keseleri açılıp bir odaya yayılsa 90 metrekarelik bir alanı kaplar. Hava keselerine ulaşan havadaki oksijen kana geçer ve kanla dokulardan gelen karbondioksit dışarı atılır. Bu sayede diğer organlarımız görevlerini yerine getirebilirler.

Devamını Oku

KOAH Nasıl Tedavi Edilir?

KOAH Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer tüm hastalıklardda olduğu gibi KOAH tedavisinde de başarılı olabilmek için uyulması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Sağlığınıza zarar verebilecek tozlu ve dumanlı alanlarda çalışmamak, bulunmamak, bulunulması zorunlu ise koruyu önlemlemleri almak ve düzenli ilaç tedavisidir.

Devamını Oku

Rezektör Balonu Tekniği Nedir?

Rezektör Balonu Tekniği Nedir?

KOAH Tedavisinde uygulanan Rezektör Balonu Tekniği, akciğerlerde endobronşiyal tetkikler içerisinde Prof. Dr. Yalçın Karakoca’nın geliştirdiği bir tekniktir. 2006 yılında diğer tüm endobronşiyal tedavi tekniklerini kullanır iken, tekniklerdeki eksikliği farketmiştir. Tekniklerin bir çoğu komplikasyon riski yüksek veya dışsal hava yollarına etkili olmayan ya da kıvrımlı bronşlarda işe yaramayan tekniklerdi. Çünkü dönüş yapılması gereken bronşlarda lazer, koter, krio ve argonun propları kırılmakta idi. Bu gibi alanlarda ve küçük bronşlarda uygulanabilen yakıcı veya dondurucu olmayan bir tedavi yöntemine ihtiyaç vardı.

Devamını Oku

KOAH Balon Tedavisi

KOAH Balon Tedavisi

KOAH’ta küçük bronşlar özellikle etkilenmektedir. Bu bronşların sigara kaynaklı tıkanan 3 ile 8 milimetre arasında kalan kısmında balgam üretimi artmaktadır. Sonrasında ise balgam katılaşarak mekanik tıkaç meydana getirmektedir. Küçük bronşiollerdeki goblet hücresi dediğimiz balgam yapımı ile sorumlu hücreler hipertrofi olmakta (şişmekte), bronş düz kası hipertrofi olmakta (şişmekte) ve daralmış bronş aralığında biriken artmış mukus (balgam) bronşları mekanik olarak tıkamaktadır. İlaçlar, balgam söktürücüler, fizyoterapilere rağmen bu balgamlar katılaşabilmekte ve mekanik tıkaçlar oluşturabilmektedir.

Devamını Oku

KOAH İlaç Tedavisi

KOAH İlaç Tedavisi

KOAH tedavisinde öncelikli olarak sigaranın bırakılması çok büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak ve bu tarz ortamlarda bulunmamak da tedavi süreci açısından dikkate alınmalıdır. Sürecin devamında atak önleyici tedaviler ve düzenli ilaç tedavisi uygulanır.

KOAH tedavisinin temelini “sigaranın bırakılması” oluşturur. Sigara bırakıldığı takdirde bronşlardaki ve hava keseciklerindeki bozulmaların şiddeti yavaşlar. KOAH’ın gelişimini önleyici bir tedavi elbette çok önemlidir; fakat, ne yazık ki bugün için elimizde KOAH oluşumunu engelleyecek herhangi bir ilaç tedavisi mevcut değildir. İlaçlar, hastalığın ilerlemesini önlemez; sadece nefes darlığını azaltmak ve yaşam kalitesini artırmak için kullanılırlar. KOAH’da ilaçlar solunum yolu ile kullanılan ilaçlardır. Dozları düşüktür. Ancak doğrudan solunum yoluna ulaştıkları için çok etkilidirler. Bundan dolayı ilaç kullanımında uyum oldukça önemlidir.

Devamını Oku

KOAH Nasıl Teşhis Edilir?

KOAH Nasıl Teşhis Edilir?

KOAH teşhisi kolay olan bir hastalıktır. Kesin teşhis solunum fonksiyon testi ile konur. Hastalığın takibi de düzenli aralıklar ile gerçekleştirilen solunum fonksiyon testi ile yapılır. Ne yazık ki, KOAH’lı hastalar ilk teşhis edildikleri andan itibaren, genellikle akciğer kapasitelerinin önemli bir kısmını kaybetmiş oluyorlar. Bunun en büyük sebebi öksürük, balgam ve nefes darlığı şikayetlerini ihmal etmeleridir. KOAH Tedavisi, hastalığın hafif dönemde iken teşhis edilmesi ile kolaylaşacak, hastalar tedaviden daha çok yararlanacak ve hastalığın ilerlemesi durdurulmuş olacaktır.

Devamını Oku

KOAH Hastalığı Nedir?

KOAH Hastalığı Nedir?

Kronik Tıkayıcı (Obstrüktif) Akciğer Hastalığı’nın bir kısaltması olan KOAH; ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. Halk arasında genellikle müzmin bronşit diye de bilinmektedir. Malesef bu hastalık kalıcı ve ilerleyicidir. Çoğunlukla ileri yaşlarda (50-60 yaş gibi) görülmesi beklenen; ancak, sigara içiminin de tetiklemesinden dolayı erken başlaması ile 30 yaş sonrasında da görülebilen bir hastalıktır. KOAH’ın en büyük nedeni sigara kullanımı olmak ile birlikte, sigara içmeyenlerde de çevresel maruziyet nedeni ile görülebilmektedir (toz, gaz, duman ve yakıt dumanlarına maruz kalma ve benzeri gibi).

Devamını Oku