KOAH'tan Kurtulun!

KOAH ve ağır astım hastalarınnın solunum yollarında mekanik temizlik yapılması, hastaların solunum fonksiyonlarında belirgin artışa, nefes darlığında ciddi düzelmeye ve balgam karakterinin normale dönmesine olanak sağlamaktadır.

KOAH Hastalığı

KOAH Hastalığı
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı; yani KOAH, kronik ve tıkayıcı bir akciğer hastalığıdır. KOAH’da sigara dumanı ve diğer zararlı gazlara maruziyet sonrası, solunum yollarında mikrobik olmayan bir iltihap oluşur ve bu iltihaplanma sonucu hava yollarını tıkanması; yani daralması söz konusu olur. İhmal edilmesi veya koah tedavisinin yarıda kesilmesi durumda ileri evrelere geçebilir.

KOAH Belirtileri

KOAH’ın en ehemmiyetli belirtileri arasında sinsice başlayan ve zaman geçtikçe şiddetini  daha da artıran soluk darlığı ve ya müzmin öksürük ile balgam çıkarmadır.

KOAH Nedenleri

KOAH’ın en önemli nedeni ve sık görülen kaynağı sigaradır. Günde birkaç adet bile olsa sigaranın düzenli içilmesi KOAH oluşması için yeterlidir. Fakat, yoğun sigara içicilerde bu risk daha fazladır. Pasif sigara içimi ve nargile gibi diğer biçimlerde zararlı gazlara maruz kalmak da KOAH’a neden olur. Sigara dışında maden işçiliği, metal işçiliği, ulaşım sektörü ve odun/kağıt üretiminde çalışma, çimento, tahıl ve tekstil işçiliği gibi meslekler nedeniyle toz, duman ve zararlı gazlara maruz kalmak da KOAH’a neden olan etmenler arasındadır.

Ev içerisinde ısınma ya da pişirme amacıyla çalı, çırpı ve tezek yakmak ve bunların dumanına maruz kalmak da, özellikle kırsal kesimlerde yaşayan sigara içmeyen kadınlarda KOAH’ın önemli bir nedenidir. Bazı KOAH vakalarında genetik faktörler de rol oynamaktadır. Fakirlik, sağlık koşullarındaki eşitsizlik, eğitimsizlik, fiziksel açısından hareketsizlik de KOAH hastalığı açısından risk faktörüdür.

Sigara kullanan bireylerin akciğerleri ve hava yolları, sigaranın içerisinde yer alan zararlı maddelere karşı bir savunma içine girer. Akciğerleri korumak için koruyucu mekanizmalar çalışmaya başlar. Ancak, sürekli sigara içilirse, bu korucu mekanizmalar yetersiz kalır ve akciğer dokularında hasar oluşur. Sonuçta akciğerdeki salgıların miktarı artar, hava yolları daralır, damar değişiklikleri gelişir. Bu “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı”; yani KOAH’tır.

KOAH Tanısı

Nefes darlığı, öksürük ve balgam gibi şikayetlerle doktora gittiğinizde, muayene sonrası doktorunuz sizden bazı testler isteyecektir. KOAH tanısı, üfleme testleri ile konur. Ayrıca akciğer filmi, kan oksijen seviyesi ölçümü ile başka bazı kan ve egzersiz testleri de tanı için gerekebilir.

KOAH Tedavisi

KOAH sık görülen bir hastalıktır. Türkiye ve dünyada 40 yaşın üzerindeki her beş kişiden birinde KOAH vardır. Ölüme neden olan hastalıklar arasında ülkemizde üçüncü, dünyada dördüncü sıradadır. Bununla beraber KOAH, tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH tanısı konulduysa koah tedavisi için ilk ve en önemli adım, bir takım yaşam tarzı değişiklikleri yapmak ve önlemler almaktır. “Sigara içmeyi bırakmak” bunların en önemlisidir. Grip ve zatürre aşılarını yaptırmak, KOAH ilaçlarını doğru ve zamanında kullanmak, yürüyüş yapmak, iyi ve doğru beslenmek, verildiyse oksijen tedavisini uygun süre ve dozda kullanmak ve atakları kontrol altına almak KOAH tedavisi basamaklarıdır.

KOAH’la başa çıkmada sigarayı bırakma ilk ve en önemli adımdır. Sigarayı bırakmak için sigara bırakma polikliniklerinden yardım alınabilir. Sigara dışı zararlı gaz ve duman maruziyetiniz varsa, bunu da ortadan kaldırmak gerekir. KOAH tedavisinde ilaçların yeri çok önemlidir. Tüm kronik hastalıklarda olduğu gibi KOAH’da da ilaçların çok uzun süre düzenli olarak alınmaları ve doğru şekilde kullanılmaları gerekir. Şikayetler azaldığı ya da geçtiği zaman ilaçları bırakmamak, dozları doktora sormadan değiştirmemek ve düzenli doktor kontrolüne gitmek KOAH hastasının normale yakın bir hayat sürmesini sağlayacaktır.

KOAH İlaç Tedavisi

KOAH ilaçlarının çoğu nefes yolu ile alınan; yani sprey ilaçlardır. Bunun yanı sıra gerekli durumlarda evde oksijen tedavisi ve evde solunum cihazı tedavisi de kullanılabilir. Doktorunuz bir ilacı size ilk kez reçete ettiğinde, o ilacın ve cihazın kullanımını size ayrıntılı bir şekilde anlatacaktır. Cihazın kullanımını iyice anlamaya dikkat edin ve anlamadığınız durumlarda doktorunuza tekrar tekrar sorun. İlaçları düzenli alabilmek için evde hatırlatıcı bir takım şeyler kullanabilirsiniz. İlacı görünen bir yere koymak, telefon ya da saatin alarmını kurmak ve evdeki diğer kişilerden ilaçları hatırlatmalarını istemek işe yarayabilir. İnhaler ilaçların etkili olmaları için doğru kullanılmaları şarttır. İlaçlar doğru ve düzenli kullanılmazsa etkili olmaz; hastalık ilerler, sık alevlenmeler olur, hastaneye yatışlar artar ve bir çok yan etki ortaya çıkabilir.

KOAH zaman zaman kötüleşebilen bir hastalıktır. Bu kötüleşme dönemlerine atak ya da alevlenme denir. Balgam miktarı ve rengi değiştiyse, daha şiddetli ve daha sık öksürüyorsanız, soğuk algınlığı ve benzeri şikayetler varsa ve kısa kısa nefes alıp veriyorsanız, solunum sırasında hışırtı sesi geliyorsa ve nefes darlığı arttıysa atak geçiriyor olabilirsiniz. Atak sırasında evde ne yapabileceğinizi ve ne zaman hastaneye gitmeniz gerektiğinizi doktorunuzdan öğrenin. Atak geçirdiğinizi farkedip uygun atak tedavisine geçmeniz çok önemlidir.

Pulmoner Rehabilitasyon

KOAH ilerleyici bir hastalıktır. İleri dönemlerinde hasta çok kolay yorulabilir. Hareket etmekte ve hatta normal günlük yaşantısına devam etmekte güçlü çekebilir. Bu durumda “Pulmoner Rehabilitasyon” hastanın yaşamında önemli bir fark yaratabilir. Pulmoner Rehabilitasyon, ilgili merkezlerde öğrenilebilecek olan kişiye özel bir programdır. Bu program kapsamında çeşitli egzersizler, nefes darlığı ile başa çıkma yöntemlerinin öğrenilmesi, beslenme danışmanlığı ve psikolojik destek bulunmaktadır. Pulmoner Rehabilitasyon ile KOAH hastası nefes darlığı ile başaçıkabilmeyi öğrenir. Daha güçlü ve sağlıklı hisseder. Günlük yaşamınızda zorluk çekiyorsanız, doktorunuzdan sizi Pulmoner Rehabilitasyona yönlendirmesini isteyebilirsiniz. Unutmayın! bu tedaviler en az ilaç tedavileri kadar önemlidir.

KOAH sık rastlanan ve ilerleyici bir hastalıktır ve yaşamı ileri derecede olumsuz etkileyebilir. Ancak KOAH erken dönemde saptanabilirse neden olabileceği olumsuzluklar önlenebilir. Bu hastalığı iyi tanımak, KOAH’a neden olan ya da ağırlaştıran, sigara gibi olumsuz şartlardan kaçınmak, ilaçları doğru kullanmak ve doktorun önerilerine uymak sağlığınızın ve yaşam kalitenizin artmasını sağlayacaktır.

Kaynak: http://www.koahbalon.com

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.