KOAH'tan Kurtulun!

KOAH ve ağır astım hastalarınnın solunum yollarında mekanik temizlik yapılması, hastaların solunum fonksiyonlarında belirgin artışa, nefes darlığında ciddi düzelmeye ve balgam karakterinin normale dönmesine olanak sağlamaktadır.

KOAH İlaç Tedavisi

KOAH İlaç Tedavisi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

KOAH tedavisinde öncelikli olarak sigaranın bırakılması çok büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak ve bu tarz ortamlarda bulunmamak da tedavi süreci açısından dikkate alınmalıdır. Sürecin devamında atak önleyici tedaviler ve düzenli ilaç tedavisi uygulanır.

KOAH tedavisinin temelini “sigaranın bırakılması” oluşturur. Sigara bırakıldığı takdirde bronşlardaki ve hava keseciklerindeki bozulmaların şiddeti yavaşlar. KOAH’ın gelişimini önleyici bir tedavi elbette çok önemlidir; fakat, ne yazık ki bugün için elimizde KOAH oluşumunu engelleyecek herhangi bir ilaç tedavisi mevcut değildir. İlaçlar, hastalığın ilerlemesini önlemez; sadece nefes darlığını azaltmak ve yaşam kalitesini artırmak için kullanılırlar. KOAH’da ilaçlar solunum yolu ile kullanılan ilaçlardır. Dozları düşüktür. Ancak doğrudan solunum yoluna ulaştıkları için çok etkilidirler. Bundan dolayı ilaç kullanımında uyum oldukça önemlidir.

Özellikle bilinmelidir ki; sigarayı bırakamayan bir hastanın ilaçlardan yarar beklememesi gerekir. Sigarayı bırakmayan hastalar her yıl bir önceki yılı arayacaklardır. Hastalık çok ilerleyince hastalar isteseler dahi sigara içemez hale gelecektir. Başka bir ifade ile “hasta sigarayı bırakmayacak, sigara hastayı bırakacaktır”. Bu dönemdeki hastalar ilaçlarla dahi tam rahatlayamadıkları için oksijen desteği tedavileri ve yardımcı solunum tedavileri devreye girer. Çok ağır KOAH’lı hastalar sürekli olarak günde en az 15 saat oksijen kullanma zorunda kalırlar. Kanda oksijen seviyesi tehlike sınırının altına inmiş olan hastaların uzun süreli oksijen tedavileri; hem şikâyetlerini kısmen azaltacaktır, hem de yaşam kalitelerini artıracaktır. Çünkü KOAH’da ortaya çıkan sorunların önemli bir bölümü vücudun yeterince oksijen almamasından kaynaklanır. İleri KOAH oksijen düşüklüğü ile kalp ve diğer organlarda hasar oluşturabilir. Özellikle gece saatlerinde kandaki oksijen seviyesi çok daha fazla düştüğü için uyku süresince oksijen alınmalıdır.

Yine ağır KOAHlı ve kanda karbondioksit gazının arttığı olgularda, burun ve ağızdan hava pompalayan CPAP ve BİPAP cihazları ile düzenli yardımcı solunum cihazlarından da faydalanılmaktadır. Yine bu tedavilerde hasta uyumu büyük önem taşımaktadır. Çoğu hasta bu tedavide rahatsızlık hissedebilmekte ve uyum gösterememektedir.

Tüm bunların yanı sıra daha kalıcı ve eski sağlığınıza kavuşabileceğiniz “Balon Rezektörü Yöntemi” ile hiçbir ilaç tedavisinin başaramadığı iyileşme etkisini yakalayabilirsiniz. Bu koah tedavisi hakkında bilgi almak için “KOAH Balon Tedavisi” başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.