KOAH'tan Kurtulun!

KOAH ve ağır astım hastalarınnın solunum yollarında mekanik temizlik yapılması, hastaların solunum fonksiyonlarında belirgin artışa, nefes darlığında ciddi düzelmeye ve balgam karakterinin normale dönmesine olanak sağlamaktadır.

Rezektör Balonu Tekniği Nedir?

Rezektör Balonu Tekniği Nedir?
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

KOAH Tedavisinde uygulanan Rezektör Balonu Tekniği, akciğerlerde endobronşiyal tetkikler içerisinde Prof. Dr. Yalçın Karakoca’nın geliştirdiği bir tekniktir. 2006 yılında diğer tüm endobronşiyal tedavi tekniklerini kullanır iken, tekniklerdeki eksikliği farketmiştir. Tekniklerin bir çoğu komplikasyon riski yüksek veya dışsal hava yollarına etkili olmayan ya da kıvrımlı bronşlarda işe yaramayan tekniklerdi. Çünkü dönüş yapılması gereken bronşlarda lazer, koter, krio ve argonun propları kırılmakta idi. Bu gibi alanlarda ve küçük bronşlarda uygulanabilen yakıcı veya dondurucu olmayan bir tedavi yöntemine ihtiyaç vardı.

Prof. Dr. Yalçın Karakoca, balon üzerine giydirilmiş bir meşle ve pulsasyon şeklinde çalıştırılabilen bir pompayla bu tekniği geliştirmiştir. Bu teknik sonucunda büyük hava yollarından küçük hava yollarına kadar submukozal tümörlerden lezyonlara kadar çok sert tümör dokusu olmamak şartı ile tüm tümörlerde etkili sonuçlar yakalanmaktadır. Bu sayede koah tedavisi için işlem süresi kısalmış ve tedavi komplikasyonları azalmıştır. Sonuç olarak bu buluş, her bronskopistin uygulayabileceği bir yöntem olarak Türk Tıbbı’na sunulmuş ve literatüre geçmiştir.

Dilerseniz aşağıdaki videoyu izleyerek de koah tedavisi hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.