KOAH Balon TedavisiKOAH’ta küçük bronşlar özellikle etkilenmektedir. Bu bronşların sigara kaynaklı tıkanan 3 ile 8 milimetre arasında kalan kısmında balgam üretimi artmaktadır. Sonrasında ise balgam katılaşarak mekanik tıkaç meydana getirmektedir. Küçük bronşiollerdeki goblet hücresi dediğimiz balgam yapımı ile sorumlu hücreler hipertrofi olmakta (şişmekte), bronş düz kası hipertrofi olmakta (şişmekte) ve daralmış bronş aralığında biriken artmış mukus (balgam) bronşları mekanik olarak tıkamaktadır. İlaçlar, balgam söktürücüler, fizyoterapilere rağmen bu balgamlar katılaşabilmekte ve mekanik tıkaçlar oluşturabilmektedir.

Hava yollarının oluşturduğu mekanik tıkaçları hem hastanın solunum kapasitesini olumsuz etkilemekte, hem enfeksiyonlara yol açabilmekte, hem de ilaçların küçük hava yolarına ulaşıp etki etmesine engel olmaktadır. KOAH ve ağır astım hastalarında solunum yollarında mekanik temizlik yapılması hastaların solunum fonksiyonlarında belirgin artışa, nefes darlığında ciddi düzelmeye ve balgam karakterinin normale dönmesine imkan sağlamaktadır. Etkin bronş temizliğinin önemi ve nefes darlığını ortadan kaldırıcı etkisi bilinmesine rağmen, pratikte günümüze kadar uygun bir yöntem bulunamamıştır.

Profesör Doktor Yalçın Karakoca’nın geliştirdiği, Bronş Dezobstrüksiyon Tedavi Tekniği ile bronş lümenlerinin açılması, balgamın uzaklaştırılması ve balgam oluşturan bronş lümeninin tedavisi yapılmaktadır. Böylece KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ve ağır astım hastalarında çok önemli bir sorunun çözümüne katkı sağlanmaktadır. Bu koah tedavi tekniği, genel anestezi altında nefes borusuna bronkoskop ile girilmekte ve özel bir cihaz yardımı ile tıkalı olan tüm borucuklar tek tek temizlenmektedir. Bu yöntemle KOAH’tan dolayı tıkanmış ve hava akışı engellenmiş bronşlar açılmakta ve hasta nefes alma özgürlüğüne tekrar kavuşmaktadır. Bronş açma tedavileri esasen akciğer kanserini tedavi edebilmek amacıyla geliştirilmiştir. İçi hava ile dolu olması gereken borular, akciğer kanserinde tümör dokusu, KOAH ve ağır astım hastalarında balgam ve balgam üreten hücreler tarafından tıkanmıştır. Önemli olan bu küçük nefes borularını açma tekniğini etkin bir şekilde uygulayabilmektir.

KOAH Tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve muayene olup, tetkiklerinizi yaptırmak için sağdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz.

 

Paylaş:
Yorum Ekle
Yorumlar
 • Aynur G.
  05-02-2019

  Allah, Yalçın Hocadan razı olsun. Eşim için çok fazla endişeleniyorduk. Çok şükür sağlığına kavuştu. Bir Türk Hekiminin böyle bir başarısı da bizleri ayrı gururlandırdı.

 • Hakkı A.
  22-01-2019

  Yalçın Bey göstermiş olduğunuz ilgi alaka için çok çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde eski sağlığıma kavuştum. Söz verdiğim gibi bir daha sigara içmek yok.

 • Enver U.
  12-01-2019

  İnternette ilk gördüğümde şaşırdım; fakat, Prof. Dr. Yalçın Karakoca ve ekibini dinlediğimde çok rahatladım. KOAH Tedavisi çok kolay ve pratik bir yöntemle tedavi edilebiliyormuş. Hocama ve ekibine binlerce teşekkürler. Herkese tavsiye ederim.