KOAH Nasıl Teşhis Edilir?KOAH teşhisi kolay olan bir hastalıktır. Kesin teşhis solunum fonksiyon testi ile konur. Hastalığın takibi de düzenli aralıklar ile gerçekleştirilen solunum fonksiyon testi ile yapılır. Ne yazık ki, KOAH’lı hastalar ilk teşhis edildikleri andan itibaren, genellikle akciğer kapasitelerinin önemli bir kısmını kaybetmiş oluyorlar. Bunun en büyük sebebi öksürük, balgam ve nefes darlığı şikayetlerini ihmal etmeleridir. KOAH Tedavisi, hastalığın hafif dönemde iken teşhis edilmesi ile kolaylaşacak, hastalar tedaviden daha çok yararlanacak ve hastalığın ilerlemesi durdurulmuş olacaktır. Ancak genellikle böyle olmamakla birlikte; ancak, orta ve ağır dönemde teşhis konulmaktadır.

KOAH erken teşhisi için sigara içen ve 40 yaşını aşmış herkes yılda bir kez solunum testi yaptırmalıdır. Uzun süredir öksürük, balgam ve en önemlisi nefes darlığı şikayetleri olan sigara içicilerinde KOAH riski oldukça yüksektir. Bu kişilerin en kısa sürede solunum testi yaptırmaları gerekmektedir. Solunum testi ile hem KOAH teşhisi konur, hem de hastalığın şiddeti belirlenir. KOAH tedavisi hastalığın şiddetine göre planlanacaktır.

KOAH’tan şüphelenen kişiler en kısa zamanda tıbbi kontrollerini tamamlamalıdır. Böyle bir şüphe içerisinde iseniz; irtibat numaralarımızdan bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Yorum Ekle
Yorumlar
 • Aynur G.
  05-02-2019

  Allah, Yalçın Hocadan razı olsun. Eşim için çok fazla endişeleniyorduk. Çok şükür sağlığına kavuştu. Bir Türk Hekiminin böyle bir başarısı da bizleri ayrı gururlandırdı.

 • Hakkı A.
  22-01-2019

  Yalçın Bey göstermiş olduğunuz ilgi alaka için çok çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde eski sağlığıma kavuştum. Söz verdiğim gibi bir daha sigara içmek yok.

 • Enver U.
  12-01-2019

  İnternette ilk gördüğümde şaşırdım; fakat, Prof. Dr. Yalçın Karakoca ve ekibini dinlediğimde çok rahatladım. KOAH Tedavisi çok kolay ve pratik bir yöntemle tedavi edilebiliyormuş. Hocama ve ekibine binlerce teşekkürler. Herkese tavsiye ederim.