KOAH Hastalığı Nedir?Kronik Tıkayıcı (Obstrüktif) Akciğer Hastalığı’nın bir kısaltması olan KOAH; ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. Halk arasında genellikle müzmin bronşit diye de bilinmektedir. Malesef bu hastalık kalıcı ve ilerleyicidir. Çoğunlukla ileri yaşlarda (50-60 yaş gibi) görülmesi beklenen; ancak, sigara içiminin de tetiklemesinden dolayı erken başlaması ile 30 yaş sonrasında da görülebilen bir hastalıktır. KOAH’ın en büyük nedeni sigara kullanımı olmak ile birlikte, sigara içmeyenlerde de çevresel maruziyet nedeni ile görülebilmektedir (toz, gaz, duman ve yakıt dumanlarına maruz kalma ve benzeri gibi).

KOAH teşhisi hakkında detaylı bilgi edinmek için KOAH Nasıl Teşhis Edilir? başlıklı sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş:
Yorum Ekle
Yorumlar
 • Aynur G.
  05-02-2019

  Allah, Yalçın Hocadan razı olsun. Eşim için çok fazla endişeleniyorduk. Çok şükür sağlığına kavuştu. Bir Türk Hekiminin böyle bir başarısı da bizleri ayrı gururlandırdı.

 • Hakkı A.
  22-01-2019

  Yalçın Bey göstermiş olduğunuz ilgi alaka için çok çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde eski sağlığıma kavuştum. Söz verdiğim gibi bir daha sigara içmek yok.

 • Enver U.
  12-01-2019

  İnternette ilk gördüğümde şaşırdım; fakat, Prof. Dr. Yalçın Karakoca ve ekibini dinlediğimde çok rahatladım. KOAH Tedavisi çok kolay ve pratik bir yöntemle tedavi edilebiliyormuş. Hocama ve ekibine binlerce teşekkürler. Herkese tavsiye ederim.