KOAH Nasıl Tedavi Edilir?Diğer tüm hastalıklardda olduğu gibi KOAH tedavisinde de başarılı olabilmek için uyulması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Sağlığınıza zarar verebilecek tozlu ve dumanlı alanlarda çalışmamak, bulunmamak, bulunulması zorunlu ise koruyu önlemlemleri almak ve düzenli ilaç tedavisidir.

Sigaranın Bırakılması

KOAH Tedavisi, öncelikle "sigaranın bırakılması" ile başlar. Sigara bırakıldığı takdirde bronşlar ve hava keseciklerinde zarar gören hücrelerdeki bozulmaların şiddeti yavaşlar. Kullanılan ilaçlar hastalığın tamamen ilerlemesini önleyemez. Asıl kullanım amaçları, nefes darlığını hafifletilmesi ve hastanın solunum yollarının rahatlatılmasıdır.

Sigarayı bırakamayan bir hastanın ilaçlardan fayda beklememes gerekir. Çünkü, ilaçlar yalnızca geçici bir süreliğine nefes darlığını engelleyebilir. Sigarayı bırakmayan ya da bırakamayan hastalar, her yıl, bir önceki yıla göre kendini daha sağlıksız hissecek ve önceki yılları arayacaklardır. Sonraki yıllarda hastalığın daha da ilerlemesi durumunda ise; isteseler dahi sigara içemez hale geleceklerdir. Başka bir deyiş ile "hasta sigarayı bırakamasada, sigara hastayı bırakacaktır". Ancak bu süreç sonunda hasta, günlük aktivitelerini gerçekleştirmede güçlük çekecektir. Geriye dönük pişmanlıkların ise malesef ki bir faydası olmayacaktır.

KOAH hastalarının nefes darlığını rahatlatması için kullanılan bir çok ilaç mevcuttur. Bunlar bir kısmı solunum yolu ile uygulanır.

Tedavide, KOAH hastasına solunum yolu ile uygulanan ilaçlar, çalışma şekilleri ile birbirinden farklı cihazlala uygulanır. Solunum yolu ile uygunlanması karar verilen ilaçların dozu oldukça düşüktür. Ancak, ilaçlar doğrudan solunum yollarına ulaştıklarından, etkileri bir hayli yüksektir. Yine de etkili olabilmeleri açısından doğru teknik ile kullanılması/kullanılmaları gerekmektedir. Bu cihazların nasıl kullanılacağı, tedavi sürecini izleyen kişi tarafından çok iyi öğrenilmelidir. Hata yapma payını en aza indirmek için muayene esnasında hekim önünde kullanma denemeleri yapılmalıdır.

Koah tedavisinde, ilaçların dozu düşük olmasından dolayı ve kullanılan bu dozdaki ilacın çok az bir kısmı kana karışması nedeniyle yan etkiler de bir o kadar azdır. Solunum yolu ile alınan ilaçlar bağımlılık yapmazlar; dişlere ve akciğerlere herhangi bir zarar vermezler.

Oksijen Tedavisi

Hastalığı oldukça ilerlemiş, çok ağır KOAH'lı hastaların her gün en az 15 saat oksijen kullanma zorunlulukları vardır. Kandaki oksijen seviyesi tehlike sınırının altına inmiş KOAH'lıların, bu oksijen tedavisi ile hem şikayetleri azalacak hem de günlük yaşantısının kalitesi artacaktır. KOAH'da meydana gelen sıkıntıların büyük bir kısmı, vücudun alması gerek oksijeni alamamasından meydana gelir.

Bu KOAH tedavisinde oksijen tüpleri kullanılmazlar. Bunun sebebi ise, tüplerin çok kısa sürede bitecek olmasıdır. Uzun süreçli oksijen tedavisi uygulanacak hastalar için "oksijen konsantratörü" isimli ufak bir cihaz kullanılır. Bu cihazın doldurulması gereken bir haznesi yoktur. Cihaz, ortam havasından oksijen üretebilmektedir.

Sosyal sağlık güvencesi olan KOAH'lı hastalara heyet raporu ile bu cihaz ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bazı testler yaptırılarak hastalığın belgelenmesi yeterlidir.

Oksijen Tedavisinde Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

 • Her gün en az 15 saat olmak üzere oksijen alınmalıdır.
 • Yangın teklikesi sebebi ile oksijen konsantratörü yakınında sigara içilmemelidir.
 • Cihaz soba ve benzeri ısınma araçlarından uzak tutulmalıdır.
 • Gece vakitlerinde kandaki oksijen seviyesi daha fazla düşeceğinden dolayı uyku süresi boyunca oksijen alınmalıdır.
 • Oksijen konsantratörünün düzenli bakımı yapılmalı ya da yaptırılmalıdır.
 • Tedavideki yardımcı tedbirler alınmalı ve bunlar ihmal edilmemelidir.
 • Hekimin önerdiği egzersizler yerine getirilmeli ve bunlardan kaçılmamalıdır. Fazlasını yapmaktan da kaçınılmalıdır.
 • Hava kirliliğinin meydana geldiği ve sıcaklığın düşük olduğu havalarda dışarıya çıkılmamalıdır.
 • Sık sık ve az miktarda beslenilmelidir.
 • Hazımsızlık ve gazlı besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Bol bol sıvı tüketilmelidir.

Aşırı kilolu KOAH'lı hastaların rahatsızlıkları, kilolarına oranla daha da artacaktır. Bu hastaların fazla kilolarından kurtulması için gereken özeni göstermesi gerekir. Bu sebep ile yağlı, tatlı ve unlu besinlerden kaçınılmalıdır.

Her sene mutlaka sonbahar aylarında grip aşısı yaptırılmalı, salgın dönemlerinde kalabalık yerlerden uzak durulmalıdır. Gribin de etkisi ile hastalık bir anda daha da şiddetlenir ve hastanede gözetim altında durulması gerekebilir. Bu nedenle enfeksiyon hastalarına karşı korunmak için yanaktan öpüşme alışkanlığı bırakılmalıdır.

Nefes darlığı çekilen zamanlarda nefes alındıktan sonra ıslık çalar gibi dudakları büzere nefesinizi dışarı verebilirsiniz. Bunu sık tekrarlayarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Balon Rezektörü ile KOAH Tedavisi

Prof. Dr. Yalçın Karakoca tarafından geliştirilen ve koah tedavisi sonrasında en az %50'lik bir iyileşme başarısı sağlayan bir Türk hekiminin buluşudur. Bu tedavi sonrasında KOAH'lı hastalar günlük yaşantısına geri dönerek, sağlığına tekrar kavuşmaktadır. Bu koah tedavisi tekniği hakkında daha fazla bilgi edinmek için "KOAH Balon Tedavisi" başlıklı sayfaya gözatabilir ya da randevu alarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Yorum Ekle
Yorumlar
 • Aynur G.
  05-02-2019

  Allah, Yalçın Hocadan razı olsun. Eşim için çok fazla endişeleniyorduk. Çok şükür sağlığına kavuştu. Bir Türk Hekiminin böyle bir başarısı da bizleri ayrı gururlandırdı.

 • Hakkı A.
  22-01-2019

  Yalçın Bey göstermiş olduğunuz ilgi alaka için çok çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde eski sağlığıma kavuştum. Söz verdiğim gibi bir daha sigara içmek yok.

 • Enver U.
  12-01-2019

  İnternette ilk gördüğümde şaşırdım; fakat, Prof. Dr. Yalçın Karakoca ve ekibini dinlediğimde çok rahatladım. KOAH Tedavisi çok kolay ve pratik bir yöntemle tedavi edilebiliyormuş. Hocama ve ekibine binlerce teşekkürler. Herkese tavsiye ederim.