KOAH İlaç TedavisiKOAH tedavisinde öncelikli olarak sigaranın bırakılması çok büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak ve bu tarz ortamlarda bulunmamak da tedavi süreci açısından dikkate alınmalıdır. Sürecin devamında atak önleyici tedaviler ve düzenli ilaç tedavisi uygulanır.

KOAH tedavisinin temelini “sigaranın bırakılması” oluşturur. Sigara bırakıldığı takdirde bronşlardaki ve hava keseciklerindeki bozulmaların şiddeti yavaşlar. KOAH’ın gelişimini önleyici bir tedavi elbette çok önemlidir; fakat, ne yazık ki bugün için elimizde KOAH oluşumunu engelleyecek herhangi bir ilaç tedavisi mevcut değildir. İlaçlar, hastalığın ilerlemesini önlemez; sadece nefes darlığını azaltmak ve yaşam kalitesini artırmak için kullanılırlar. KOAH’da ilaçlar solunum yolu ile kullanılan ilaçlardır. Dozları düşüktür. Ancak doğrudan solunum yoluna ulaştıkları için çok etkilidirler. Bundan dolayı ilaç kullanımında uyum oldukça önemlidir.

Özellikle bilinmelidir ki; sigarayı bırakamayan bir hastanın ilaçlardan yarar beklememesi gerekir. Sigarayı bırakmayan hastalar her yıl bir önceki yılı arayacaklardır. Hastalık çok ilerleyince hastalar isteseler dahi sigara içemez hale gelecektir. Başka bir ifade ile “hasta sigarayı bırakmayacak, sigara hastayı bırakacaktır”. Bu dönemdeki hastalar ilaçlarla dahi tam rahatlayamadıkları için oksijen desteği tedavileri ve yardımcı solunum tedavileri devreye girer. Çok ağır KOAH’lı hastalar sürekli olarak günde en az 15 saat oksijen kullanma zorunda kalırlar. Kanda oksijen seviyesi tehlike sınırının altına inmiş olan hastaların uzun süreli oksijen tedavileri; hem şikâyetlerini kısmen azaltacaktır, hem de yaşam kalitelerini artıracaktır. Çünkü KOAH’da ortaya çıkan sorunların önemli bir bölümü vücudun yeterince oksijen almamasından kaynaklanır. İleri KOAH oksijen düşüklüğü ile kalp ve diğer organlarda hasar oluşturabilir. Özellikle gece saatlerinde kandaki oksijen seviyesi çok daha fazla düştüğü için uyku süresince oksijen alınmalıdır.

Yine ağır KOAHlı ve kanda karbondioksit gazının arttığı olgularda, burun ve ağızdan hava pompalayan CPAP ve BİPAP cihazları ile düzenli yardımcı solunum cihazlarından da faydalanılmaktadır. Yine bu tedavilerde hasta uyumu büyük önem taşımaktadır. Çoğu hasta bu tedavide rahatsızlık hissedebilmekte ve uyum gösterememektedir.

Tüm bunların yanı sıra daha kalıcı ve eski sağlığınıza kavuşabileceğiniz “Balon Rezektörü Yöntemi” ile hiçbir ilaç tedavisinin başaramadığı iyileşme etkisini yakalayabilirsiniz. Bu koah tedavisi hakkında bilgi almak için “KOAH Balon Tedavisi” başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş:
Yorum Ekle
Yorumlar
 • Aynur G.
  05-02-2019

  Allah, Yalçın Hocadan razı olsun. Eşim için çok fazla endişeleniyorduk. Çok şükür sağlığına kavuştu. Bir Türk Hekiminin böyle bir başarısı da bizleri ayrı gururlandırdı.

 • Hakkı A.
  22-01-2019

  Yalçın Bey göstermiş olduğunuz ilgi alaka için çok çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde eski sağlığıma kavuştum. Söz verdiğim gibi bir daha sigara içmek yok.

 • Enver U.
  12-01-2019

  İnternette ilk gördüğümde şaşırdım; fakat, Prof. Dr. Yalçın Karakoca ve ekibini dinlediğimde çok rahatladım. KOAH Tedavisi çok kolay ve pratik bir yöntemle tedavi edilebiliyormuş. Hocama ve ekibine binlerce teşekkürler. Herkese tavsiye ederim.